top of page

Ilves/2 Laaksolahteen – isot panoksetMielenkiintoisten vierailijoiden ketju Laaksolahden Persposki -areenalle jatkuu. Lauantaina vieraaksi saapuu Ilves/2 eli Veikkausliigajoukkue Ilveksen reservijoukkue. Maineikas Ilves on yksi koko Suomen suurimmista seuroista ja seuran juniorityö on ensiluokkaista. Vastustajana Ilves onkin tullut tutuksi Pöxy-perheen joukkueille eri sarjoissa: Kakkosessa, A-junioreiden SM-karsinnassa ja nyt A-junioreiden 1. divisioonassa.

Ilves/2:n riveissä pelaa koko joukko nuoria lahjakkuuksia, joista monista tullaan vielä kuulemaan Veikkausliigatasolla. Nuori ja hyvin liikkuva ryhmä on kovassa Kakkosen lohkossa kuitenkin häntäpäässä, yhden pykälän Pöxyjä edellä sarjataulukossa. Ilves/2 kuuluu siihen nelikköön, joka tulee kauden viimeisissä otteluissa ratkaisemaan, kuka jatkaa Kakkosessa, kuka karsii ja kuka putoaa – kuten Pöxytkin. Tämän lisäksi nelikössä ovat Pöxyjen seuraava vierailija PIF Paraisilta sekä viimeisen kierroksen vierasvastustaja HJS.

Ottelun panokset ovat todella isot. Pöxyjen viime aikojen pelillinen ilme on ollut hyvä, mutta pistepussi ei ole kasvanut sitten Kauniaisista otetun vieraspisteen. Monen vakiokatsojan mukaan edellinen kotiottelu Jazzia vastaan oli kauden parasta Pöxy-peliä, mutta väkivahva vierasjoukkue vei kuitenkin niukasti pisteet mukanaan Poriin. EPS-vierasottelussa Pöxyt koki karvaan viime hetkien tappion, mutta myös tässä pelissä oli mahdollisuuksia ainakin pisteeseen.

Nyt pelataan isoista asioista, joten toivon mukaan Persposki -areenalle saadaan mukavasti väkeä nauttimaan ravintolapalveluista ja hyvästä tunnelmasta. Tunnelmaa lisää ilman muuta ottelun teema: ”Mestarit Persposkiareenalla”. Ottelussa nimittäin juhlitaan Pöxyjen seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta. Seuran 35-vuotiaat, eli Boxit, nappasi kultamitalit Kokkolan lopputurnauksesta ja nyt on aika kiittää nerokasta pinkkilaumaa Pöxyjen kotikentällä, Laaksolahdessa.

Ottelu SexyPöxyt-Ilves/2 alkaa kello 16.00. Ravintolapalvelut avataan jo tuntia aiemmin.

Comentários


bottom of page