top of page

SexyPöxyt laajentaa uuteen ikäluokkaan - P17 pelaa jo tulevalla kaudellaSexyPöxyjen joukkueperhe laajenee. Pöxyt on ilmoittautunut P17-Kakkoseen kaudelle 2024 ja täten seuran kuudes joukkue on nyt virallisesti täällä. Joukkueen ottaa haltuunsa Pöxyjen muissakin joukkueissa vahvasti vaikuttava Emil Hautapakka, ja mies saa avukseen edustuksen tähden ja Tronien perustajan Oliver Kulpin.


Joukkueen ensimmäiset tryout-harjoitukset järjestetään tulevana sunnuntaina Laaksolahdessa klo 16.00. Paikalle saa tulla näyttämään taitojaan jokainen, joka kokee tuovansa joukkueeseen asennetta ja on valmis pelaamaan pallologolle.


Pöxyt lähtee mielenkiinnolla syvemmälle junnumaailmaan ja lähtökohdat ovat hyvät. Joukkueen runko koostuu FC Kasiysin ja PEP:n pelaajista.


Päävalmentaja Hautapakka kertoo, että seuran näkökulmasta joukkue lähtee tällä kaudella tunnustelemaan B-junioreiden sarjasta.


"Pitkällä tähtäimellä haluamme kehittää tasokkaita pelaajia ja nostaa joukkuetta pykälä kerrallaan", Hautapakka sanoo.


"Olen itse suhteellisen nuori kasvo näissä ympyröissä, mutta tietty kuva on siitä, minkä tyyppisiä ja tasoisia pelaajia on odotettavissa. Joukkueelta odotettavia vaatimuksia pystyykin kokoamaan, kun pääsee oppimaan oman jengin pelaajia."


Hautapakka huomauttaa vielä erikseen, että Pöxyihin kannattaa liittyä, sillä seurassa on erittäin hyvä mahdollisuus kasvaa pelaajana ja saada mahdollisuuksia omassa joukkueessa, A-junioreissa, akatemiassa (TN) ja kenties jopa edustuksenkin ringissä.


"Kuitenkin ehkä se tärkein asia, mikä saa pelaajaan tulemaan aina seuraavaan tapahtumaan, on se ympärillä oleva porukka ja yhteisö. Ja tässä seurassa on nerokasta viettää aikaa."


Ilmoittautumiset sunnuntain avoimiin harjoituksiin ja kyselyt suoraan päävalmentaja Emil Hautapakalle:


+358 40 0698799

Comments


bottom of page