top of page

Ainoa tavoite on SM-paikka: PöxyTronit P20 kausiennakko 2023

PöxyTronit lähtevät tulevaan kauteen nuorella joukkueella valmiina näyttämään kuuluvansa SM-sarjaan.


Pakkanen hellittää, keli vetistyy ja jalkapallon aika on koittanut. SexyPöxyjen P20-joukkue PöxyTronit aloittaa kautensa tämän viikon lauantaina 28. tammikuuta. Tronit osallistuu P20 SM-karsintoihin ainoana tavoitteenaan korjata viime kauden karvas pettymys ja karsia SM-sarjaan.


Edellisellä kaudella 2022 Tronit jäi karsinnoissa kaksi pistettä FC Interin taakse, ja näin ollen paikka poikajoukkueiden kirkkaimmissa valoissa jäi saamatta. Itse Ykkösen sarjalohkossa joukkue sijoittui lopulta neljänneksi voittaen seitsemän kahdestatoista ottelusta ja tehden sarjan kolmanneksi eniten maaleja.


Karsinnoissa Tronien tehonimi oli Veikka Raij, joka teki yhdeksän maalia yhdeksään peliin. Heti miehen perässä tuli Valtteri Kuusisto, joka iski seitsemän maalia vastustajan verkkoon, ja pelasi 13 ottelua. Eniten otteluita karsinnoissa pelasi puolustaja Ilkka Pulkkinen, joka oli jokaisessa 17 karsintaottelussa avauskokoonpanossa.


SexyPöxyjen tehokkain maalintekijä P20-Ykkösessä oli Elias Kontturi heiluttaen verkkoa seitsemän kertaa kahdeksaan otteluun. Heti Kontturin perässä tuli Onni Ketola, joka iski kuusi maalia kymmeneen otteluun. Kovimmat minuutit P20 Ykkösessä kellottivat Oliver Kulp ja Iiro Nummi, jotka pelasivat molemmat melkein tuhat minuuttia P20-Ykkösen kaudella vuonna 2020.


Kauden suurimaalisin voitto tuli ÅIFK:ta vastaan P20-SM-Karsinnoissa, kun Tronit voitti 0-9 vieraissa. Ottelussa nähtiin jopa kaksi hattutemppua, kun sekä Niklas Ahvonen että Veikka Raj pääsi tuulettamaan maalia kolmesti samalla kun Eino Toijonen piti maalinsa puhtaana.

Toijosen toinen nollapeli SM-karsinnoissa tuli 5-0 kotivoitossa SM-sarjassa lopulta kolmanneksi yltänyttä KaaPoa vastaan. Myös Pöxyjen toinen maalivahti Matias Kontturi pääsi juhlimaan nollapeliä kahdesti P20-Ykkösessä nollatessaan FC Honka/2:n ja MaPS:n lukemin 4-0 ja 2-0.


Tavoitteena SM-paikka


Tulevalle kaudelle lähdettäessä tajuttiin joukkueessa ja seurassa heti, että toimintamallin pitää muuttua. Pitkälti saman kaveriporukan ympärille perustunut joukkue tarvitsisi lisävahvistuksia useamman pelaajan lähtiessä suorittamaan palvelustaan armeijaan. Myös valmennukseen haluttiin panostaa.


Edelliskaudella joukkueen treenit pyörivät kapteeni Oliver Kulpin johdolla, ja yhdessä nyt joukkueenjohtajana toimivan Oskari Uotilan kanssa kaksikko myös päätti kokoonpanot. Jälkeenpäin Kulp on kertonut, että valmentajan puuttumisen haasteet ilmenivät esimerkiksi miehen yrittäessä pelata samalla, kun hän mietti vaihtoja.


PöxyTronien valmennukseen on täksi kaudeksi liittyneet junioreita EBK:ssa yhdessä valmentaneet Alex Maylett ja Emil Hautapakka. Kaksikko jakaa valmennusvastuun P20-joukkueen kanssa tasaisesti, mutta molemmilla on myös omat vastuualueensa. Hautapakka keskittyy etenkin joukkueen fyysiseen kuntoon ja sen kehittämiseen, kun taas Maylett panostaa taktiikkaan.


Ennen kauden alkua Hautapakalle joukkueen tavoitteet tulevalle kaudelle olivat selkeät.

"Ilman tavoitteita joukkueella ei ole suuntaa. Menemme SM-karsintoihin voittamaan. Joukkueella on selkeä tavoite pelaajien, valmennuksen ja johdon suhteen. Olemme SM-tason joukkue, ja siellä pelaamme."Vaikka joukkue harventui hetkeksi pelaajien palvelukseen astumisen vuoksi, on Troneihin saatu paljon uusia pelaajia. Heistä osa tuli avointen try outtien kautta, ja osa taas on SexyPöxyjen managerin Vesa Nuoralan suoraan lähestymiä ja scouttaamia pelaajia.

Joukkueen vahvuuteen on tullut yhteensä 14 uutta pelaajaa, joten palvelukseen astuneet yksitoista pelaajaa on saatu hyvin paikattua,  ja rivejä jopa vahvistettua. Pelit pelataan pitkälti viikonloppuisin, joten myös armeijan vapaat osuvat kohdilleen.


Joukkueen kapteeni Oliver Kulp kertoo, että joukkue on muuttunut paljon, ja pelaajia on tullut monesta eri seurasta.


"Tämä on sekä vahvuus että heikkous. Pelaajat ovat luovia, mutta yhteispelaamista tulee vielä hioa."


"Viime kausi oli rikkonainen pienen rosterin takia. Yhdessä pelissä esimerkiksi hyökkääjiä ei ollut ja laidoilla pelasi kaksi puolustajaa. Tällä kaudella rosteri on laajempi ja suorittaminen sen myötä tulee olemaan tasaisempaa", kertoo nuori puolustuspään johtaja.


Tulevan kauden joukkue koostuu siis sekä vanhasta vahvasta kaveriporukasta että useammasta uudesta vahvistuksesta.


PöxyTronit 2023 esittelyssä


PöxyTronien maalivahtiosastolta löytyy kolme tuttua nimeä. Viime kaudella 23:ssa P20-ottelussa torjunut Eino Toijonen jatkaa myös tulevalla kaudella tolppien välissä. Mies kuului jo alkuperäiseen Westend Indians/Tronit -joukkueeseen, joka siirtyi SexyPöxyjen alle vuonna 2020.


Toijosen kanssa torjuntavastuun jakaa sekä P20-joukkueessa, että edustuksessa torjunut Matias Kontturi. Kontturi nähtiin edellisellä kaudella myös kenttäpelaajan roolissa, ja hän teki myös maalin P20-Ykkösessä. Kontturi pelasi juniorivuotensa P14-P17-ikäisenä HJK:n organisaatiossa, josta hän siirtyi SexyPöxyihin vuonna 2021.


Kolmantena maalivahtina myös tulevalla kaudella toimii jo kaksi edellistä kautta Pöxyissä nähty Daniel Skön.Puolustusta tulevallakin kaudella johtaa joukkuetta ennen myös pelaajavalmentanut ja kapteenin nauhaa kantanut Oliver Kulp. Nuori puolustuspään kantava voima kuului alkuperäiseen Westend Indians/Tronit -joukkueeseen, jota ennen hän pelasi juniorivuotensa GrIFK:ssa. Kulp pelasi edellisellä kaudella SexyPöxyissä edustuksen ja P20-joukkueen riveissä jopa 45 ottelua sekä laitapuolustajana että topparina. Näissä hän maalasi kahdesti SM-karsinnoissa ja kolmesti Kolmosessa. Talvisin mies edustaa P19-Futsal-Liigassa GFT:tä.


FC Hongan organisaatiossa juniorivuotensa pelannut Iiro Nummi on yksi neljästä topparista, jotka edelliskauden tapaan nähdään myös tällä kaudella Pöxypaidassa. Mies lopetti jalkapallon jo kertaalleen vuonna 2018, mutta löysi kipinän uudelleen myöhemmällä iällä, ja liittyi Tronien mukaan vuonna 2021. Viime kaudella hän pelasikin 12 ottelua avauskokoonpanossa P20-Ykkösessä, ja oli Oliver Kulpin ohella eniten sarjassa minutteja pelannut Pöxypelaaja.


Myöskin kaudella 2021 Troneihin liittynyt Ilkka Pulkkinen nähdään joukkueessa tälläkin kaudella. Pulkkinen oli varsinkin P20-SM-karsinnoissa edelliskaudella ykkösvalinta puolustuspaikalle. Hän avasikin jokaisen 17:stä ottelusta, joissa pelasi.


Viimeinen muttei vähäisin jatkava Pöxytoppari on edelliskaudeksi seuraan liittynyt Moliere Makila. HJK:n ja EBK:n organisaatiossa aiemmin pelannut isokokoinen puolustaja on ollut puolustuspääosaamisen lisäksi uhka myös erikoistilanteissa. Hän viimeistelikin P20-Ykkösessä edelliskaudella kaksi maalia viidessä ottelussa. Makila teki myös Tronien harjoituskauden otteluiden ensimmäisen maalin nimenomaan kulmatilanteesta.


Toppariosaston ainoa uusi kasvo on PuiU:sta Pöxyihin täksi kaudeksi siirtynyt Emir Karakaya. Karakaya on TiPS:n kasvatteja. Joukkueessa nuori mies pelasi P16-ikäisiin asti, minkä jälkeen puolustaja on nähty niin HJK:n, KoiPS:n ja PuiU:n organisaatioissa. Hänellä on miesten otteluista kokemusta jo kolmen kauden ajalta aina Vitosesta Kolmoseen.

Toppareiden vierellä nähdään sekä vanhoja tuttuja että uutta verta. Edelliskaudelta tuttuja naamoja on Klaus Vartiainen, Hugo Kinnari ja Riku Jaakkola.


Klaus Vartiainen pelasi jokaisen P20-SM-karsintaottelunsa avauskokoonpanossa, ja kellottikin koko viimekaudella lähes 2000 peliminuuttia Troneissa. Mies liittyi Troneihin kaudeksi 2021. Juniorivuotensa hän pelasi GrIFK:n organisaatiossa, mutta piti lähes viiden vuoden tauon seurajalkapallosta ennen Pöxyihin liittymistä.


Sekä Hugo Kinnari että Riku Jaakkola kuuluivat alkuperäiseen Westend Indians / Tronit -ryhmään. Hugo Kinnari liittyi SexyPöxyihin kaudelle 2021. Jaakkola taas lopetti hetkellisesti seurajalkapallon Westend Indiansin siirryttyä SexyPöxyihin, mutta palasi viime kaudella porukkaan ja pelasi P20-Ykkösessä kuusi ottelua. Miehet pelasivat yhdessä D-ikäisenä FC Hongan organisaatiossa.


Uusina niminä laitapuolustajan tontilla nähdään Hassan TawerEetu MassinenErhan GuzelSergey Pryachnibu ja Pelesa Mangyi.


Eetu Massinen on Espoon Tikan kasvatti ja siirtyy organisaatiosta täksi kaudeksi SexyPöxyihin. Laitapuolustajana tai laitalinkkinä viihtyvä nuori mies teki P17-Kakkosessa 22 otteluun 10 maalia, ja pääsi myös pelaamaan 18 ottelua miesten Nelosta maalaten sarjassa 13 kertaa. Kausina 2016-2020 mies edusti FC Espoota P12-P15-ikäluokissa ja pelasi viimeisenä vuonna P15-Liigaa.


FC Hongan organisaatiosta siirtyvä Erhan Guzel nähtiin edelliskaudella P20-Ykkösessä, P20-Kakkosessa ja miesten Kutosessa. Mies pelasi sarjoissa yhteensä 16 ottelua tehden seitsemän maalia. Ennen FC Honkaan siirtymistä P17-ikäisenä mies pelasi juniorivuotensa NJS:ssä. 


Joukkueen tuorein hankinta Sergey Pryazhnikov on laitapuolustajana viihtyvä nuori mies ja PK-35:n kasvatti. Kaudella 2022 hän pelasi FC POHU:n organisaatiossa Kolmosta tehden 17 otteluun neljä maalia ja pelaten yli 1000 minuuttia. Miesten peleissä jo itsensä pelimieheksi todistanut Pryazhnikov onkin siis P20-joukkueeseen ehdottomasti vahvistus.


Viikinkien P17-joukkueesta Pöxyihin siirtyvä laitapuolustaja Hassan Tawer edustaa myös nuorempaa sukupolvea. Edelliskaudella Tawer pelasi FC Viikinkien P17-SM-karsintajoukkueessa sekä P17-Ykkösessä. Tätä ennen Tawer on pelannut myös Komeettojen organisaatiossa P14- ja P15-ikäluokissa.


Toinen P17-joukkueesta vanhempiin siirtyvä laitapelaaja on Pelesa Mangyi. Mies pystyy pelaamaan sekä puolustavaa että keskikentän laiturin roolia. Hän on NJS:n kasvatti, ja edellisen kauden mies pelasi FC Kontu -organisaation eri P17-joukkueissa.Myös SexyPöxyjen keskikentän keskusta pysyy tutun vahvana kahdella kovalla lisäyksellä: edustusjoukkueen kanssa sopimukset tehneet keskikenttäpelaajat Daniel Hawas ja Eelis Mattila ovat Tronien käytettävissä ikänsä puolesta.


Daniel Hawas on 20-vuotias keskikenttäpelaaja, joka siirtyi tälle kaudelle ensisijaisesti edustusjoukkueeseen Kakkoseen. Mies kuitenkin kertoo olevansa käytettävissä myös P20-joukkueessa. Edelliset kaksi kautta Hawas on pelannut Kolmosta EBK:ssa, jossa hän pelasi 19 ottelua edustusjoukkueessa ja neljä ottelua reservissä. Hawas on FC Espoon kasvatti ja pelasikin edelliset P20-SM-karsintaottelunsa FC Espoon paidassa vuonna 2020.


Juuri 18 vuotta täyttänyt Eelis Mattila on pelannut FC Hongassa läpi koko junioriputken. Edellisellä kaudella FC Honka/2 pelasi samassa lohkossa SexyPöxyjen kanssa P20-Ykkösessä. Mattila pelasi sarjassa 12 ottelua tehden neljä maalia. Myös Mattila on signattu edustuksen pelaajaksi, ja manageri Vesa Nuorala on ollut Mattilan näyttöihin hyvin tyytyväinen. Mies itse kuitenkin kertoo odottavansa SM-karsintoja innolla, ja ensimmäinen tavoite onkin hänen omien sanojensa mukaan päästä karsinnoista läpi SM-sarjaan.


Edustuksen kanssa ovat tehneet sopimuksen myös keskikenttäpelaajista Niklas Ahvonen ja Manu Hietanen. Molemmat miehet kuuluivat viime kauden edustuksen Kakkoseen nostaneeseen joukkueeseen, ja pelasivat myös ratkaisevissa karsintaotteluissa.


Niklas Ahvonen kuuluu Westend Indians/Tronit -aikaiseen porukkaan, joka siirtyi muiden mukana Pöxyihin vuonna 2021. Otteluita ensimmäisellä kaudella ei kuitenkaan tullut P20-joukkueen mukana kuin ainoastaan neljä kappaletta, sillä nuori mies pelasi koko kauden edustuksen mukana. Kaudella 2022 Ahvonen pelasi molemmissa joukkueissa, ja ottikin alleen 38 ottelua kauden aikana. Ahvonen on FC Hongan kasvatti, ja ennen Westend Indianssiin liittymistä hän pelasi muun muassa FC Hongan P17-SM-joukkueessa, joka voitti Suomen mestaruuden kaudella 2020.


Manu Hietanen on 19-vuotias kokenut keskikenttäpelaaja, joka on GrIFK:n kasvatti. Nuori mies liittyi SexyPöxyihin viime kaudella FC Espoosta, jossa hän pelasi niin Kolmosta, Kakkosta kuin P17-SM-karsintoja ja P17-Ykköstäkin. Miesten Kolmosessa Hietanen pelasi 17 ottelua tehden seitsemän maalia ja olikin tärkeä osa Kakkoseen noussutta joukkuetta. Jalkapallokentän ulkopuolella mies eksyy usein kuntosalille, ja löytää välillä tiensä myös sieltä pois.


Edustuksen pelaajien lisäksi PöxyTronien keskikentältä löytyvät Jere Marttinen, Tuomas Jaakkola, Oskar Koho ja Max Männistö.


Jere Marttinen on pelannut Troneissa kaksi edellistä kautta. SM-karsinnoissa Marttinen pelasi 13 ottelua tehden kaksi maalia. Lisäksi mies maalasi kerran P20-Ykkösessä. Ennen SexyPöxyjä Marttinen on edustanut Kasiysiä ja FC Espoota.


Tuomas Jaakkola on myös sekä Kasiysiä että FC Espoota edustanut pelaaja, joka liittyi SexyPöxyihin vuonna 2021. P20-SM-karsinnoissa mies maalasi viimekaudella viidesti 13:ssa ottelussa.


Myös Oskari Koho ja Max Männistö jatkavat Pöxypaidoissa. Miehet pelasivat yhdessä FC Espoossa D- ja C-juniori-ikäisinä. Muutaman vuoden pelitauon jälkeen he liittyivät Westend Indians/Tronit -joukkueeseen, ja siirtyivät muun joukkueen mukana Pöxyihin kaudeksi 2021.Myös laituriosastolle on saatu uutta vahvistusta, kun Simo Vanhakartano, Elyas Khademi, Amirhossein Mohammadi, Jesse Karhu ja Markus Määttänen liittyvät Tronien vahvuuteen.


Sekä Simo Vanhakartano että Markus Määttänen siirtyvät Pöxyihin FC Hongan P20-joukkueesta. Vanhakartano pelasi vuonna 2021 sekä P20-SM- että P20-Ykkösen joukkueissa. Määttänen taas pelasi FC Hongan P20-Kakkosen joukkueessa kaudella 2022. Tätä ennen mies pelasi GrIFK:n organisaatiossa läpi junioripolun.


Elyas Khademi taas siirtyy Pöxyihin toiselta puolelta Espoota, EPS:stä. Khademi pelasi kaudella 2022 16 ottelua EPS:n P20-joukkueessa tehden neljä maalia ja pelaten 10 ottelua EPS:n reservijoukkueessa miesten Vitosessa. Tätä ennen mies on edustanut HooGeeta, EsPaa ja NuPS:ia.


Vantaalta Espooseen palaava Jesse Karhu on edelliset kaksi kautta edustanut VJS:ää. Mies on pelannut P20-SM-joukkueessa yhteensä 24 ottelua. Tätä ennen hän oli FC Espoon junioriputkessa aina P12-ikäluokasta P17:ään asti. 


Pisimmältä Pöxypaitaan saapuu Amirhossein Mohammadi, joka pelasi edelliskaudella FC KTP:n junioreissa P20-Kakkosta. Tätä ennen mies on edustanut PeKaa P12-P14-ikäluokissa ja Jäntevää P15-P17-ikäluokissa.


Myös vanhoja tuttuja nähdään Tronien keskikentän laidalla. Sekä Niilo Ampiala että Onni Ketola jatkavat seurassa ja kantavat Pöxypaitaa Troneissa myös jatkossa.


Ampiala on Kasiysin kasvatti ja pelannut seurassa läpi juniori-ikänsä. Kauden 2019 jälkeen mies piti välivuoden jalkapallosta, mutta palasi takaisin sen pariin SexyPöxyjen P20-joukkuetta perustettaessa. Ensimmäisellä kaudellaan mies pelasi kahdeksan ottelua P20-Ykkösessä tehden yhden maalin. Edelliskaudella hän pelasi kahdeksan ottelua ja teki neljä maalia. Lisäksi mies on pelannut Pöxyt/TN:n mukana yhteensä viiden ottelun verran.


Ketola taas kuuluu Westend Indians/Tronit -porukkaan, ja on näin ollen ollut myös PöxyTroneissa alusta alkaen. Mies pelasi myös viime kaudella avauskokoonpanossa ensimmäisessä edustusjoukkueen karsintaottelussa ja edusti SexyPöxyjä myös Vitosessa neljän ottelun verran maalaten seitsemän kertaa. P20-Ykkösessä Ketola pelasi 10 ottelua tehden kuusi maalia. Juniorivuodet Ketola on viettänyt sekä FC Espoon että GrIFK:n organisaatioissa.
Hyökkäyspäässä palloja maaliin juoksee tulevalla kaudella kolme vanhaa ja kaksi uutta pelaajaa. Viime kaudella läpimurtonsa edustuksen riveissä tehnyt ja tästä sopimuksella Kakkoseen palkittu hyökkäyspään pelaaja Valtteri Kuusisto jatkaa myös tulevalla kaudella joukkueessa. Hän onkin ollut pre-seasonilla yksi joukkueen johtohahmoja niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin kantaen muun muassa kapteenin nauhaa harjoitusottelussa. Kuusisto maalasi 19 kertaa viime kaudella läpi Pöxykilpailujen. Näistä seitsemän maalia tulivat P20-SM-karsinnoissa. Varmasti yksi merkittävimmistä oli 0-2 maali ratkaisevassa edustusjoukkueen karsintaottelussa. Pöxyihin mies saapui 2021, jota ennen hän edusti FC Honkaa.


Toinen kaudella 2022 kovia maalimääriä mättänyt joukkueessa jatkaja on Elias Kontturi, joka viimeisteli kahdeksassa P20-Ykkösen ottelussa seitsemän maalia. Tämän lisäksi mies pelasi myös edustusjoukkueen mukana neljän ottelun verran. Lisäksi hän pelasi reservissä, jossa hän viimeisteli neljä maalia neljään peliin.


Myös edelliset kaksi kautta enemmän edustusjoukkueen kanssa pelannut Arthur Isohanni on edelleen ikänsä puolesta edustuskelpoinen P20-joukkueessa, ja antaa valmennukselle hyvän vaihtoehdon hyökkäyspäähän. Hän on pelannut juniorivuotensa Kasiysin ja FC Espoon riveissä.


Uudet hyökkäyspään pelaajat joukkueessa ovat Meran Malik ja Ioais Popescu. Meran Malik on edelliset kaksi kautta pelannut Espoon Tikassa P17-Kakkosta. Tämän lisäksi hän on saanut vastuuta myös seuran edustusjoukkueessa miesten Nelosessa ja Kolmosessa. Edelliskaudella Malik viimeisteli 10 maalia 12:een P17-Kakkosen otteluun. Ennen Tikkaan siirtymistä Malik pelasi HJK:n organisaatiossa.  Iannis Popescu pelasi edellisellä kaudella FC Espoo Unitedissa.Jalkapallokausi valmiina starttaamaan


PöxyTronit päätyi pelaamaan P20-SM-karsintasarjan A-lohkoon, jossa on joukkueita aina Porista Tampereelle ja Espooseen. Lohkossa on joukkueelle sekä tuttuja että tuntemattomia joukkueita, ja tulevalla kaudella päästään reissaamisen lisäksi pelaamaan myös paikallisottelu GrIFK:ta vastaan. Tämän lisäksi lohkossa on joukkueita länsirannikolta, kuten FC Inter, KaaPo, Pori Akatemia Yj, TPS ja VPS J. Sisä-Suomesta taas lohkossa tulee vastaan NoPS, Ilves ja HJS.


SexyPöxyjen tuore vahvistus Eelis Mattila kertoo valmennuksen tapaan, että tavoite on asetettu nimenomaan paikkaan SM-sarjassa.


"Joukkue lähtee ehdottomasti tavoittelemaan paikkaa SM-sarjassa, ja kaikkia pelejä lähdetään voittamaan. Joukkue on nuori, mutta ilmapiiri on nyt jo hyvä, ja pelityyli alkaa olemaan kaikille selvä. SM-sarjapaikka olisi hieno ja täysin saavutettavissa oleva suoritus, johon jokainen joukkueessa tähtää."


Joukkue aloitti valmistautumisen try outtien muodossa jo vuoden 2022 puolella, ja on treenannut kolmesti viikossa alkuvuodesta lähtien. Joukkue on pelannut myös kolme harjoitusottelua testaten sekä pelaajia että taktisia asioita.


Ensimmäinen karsintaottelu pelataan Laaksolahdessa lauantaina 28. tammikuuta, kun KaaPo saapuu Pöxyjen vieraaksi. Ottelu pelataan ulkona, ja odotettavissa on nollan pinnassa oleva kostea keli. Pöxyt ovat harjoitelleet vaihtelevasti läpi talven niin hallissa kuin ulkona, joten olosuhteet eivät tule yllätyksenä.


Seuraavat kaksi ottelua pelataan vieraissa Ilvestä ja Pori Akatemia YJ:tä vastaan. Helmikuun ottelut huipentuvat kotiotteluun NoPS:a vastaan ja paikallisotteluun GrIFK:n vieraana.

SexyPöxyt pyrkii lähettämään mahdollisimman paljon P20-otteluita suorana seuran Youtube-kanavalla. Otathan siis sen sekä Tronien sosiaalisen median kanavat seurantaan, jotta pysyt ajan tasalla kauden kulusta.

Comments


bottom of page