top of page

Ennakko: Pöxyt saa vieraaksi HJS:n

Historian toisen kautensa Kakkosessa aloittava SexyPöxyt avaa kautensa kotiottelulla HJS:aa vastaan. Ottelu pelataan klo 16.00 alkaen Laaksolahden Persposki Areenalla.

Jalkapallokausi 2024 pyörähtää Pöxyjen miesten edustusjoukkueen osalta virallisesti käyntiin tulevana lauantaina, kun joukkue kohtaa HJS:n kotiottelussa. Otteluun lisälatausta tuo viime kausi, jolloin samat seurat taistelivat putoamistaistossa toisiaan vastaan.


Hämeenlinnasta ponnistava HJS avasi Kakkosen kautensa jo viime viikolla, kun joukkue tasasi pisteet FC Interin kakkosjoukkuetta vastaan. Tasaisessa ottelussa HJS:n molemmista maaleista vastasi Eetu Kajanto. Samassa ottelu debyytin HJS-paidassa teki vielä viime kaudella Gnistania edustanut Medo, joka on suomalaisen futiksen seuraajille tuttu nimi sekä hänellä on poikkeuksellisen kova CV Kakkosen tasolle.


Pöxyjen pelaajarunko on pysynyt viime kaudesta melko samana, mutta valmennukseen on tullut muutoksia, sillä joukkueen päävalmentajaksi palasi Harri Stenlund. Harjoituskauden aikana Pöxyt on pelannut useamman harjoitusottelun alempien sekä ylempien sarjatasojen joukkueita vastaan. Tulosten puolesta harjoituskausi on sujunut vaihtelevasti ja sen viimeisessä ottelussa Pöxyt päätyi 2-2-tasapeliin FC Kiffeniä vastaan.


Kokoonpanon puolesta valmennuksella on lähes täysi nippu käytettävissä. Vain Mikael Sadinmäki ja Samuel Nuutinen ovat pois loukkaantumisen takia.


Päävalmentaja Harri Stenlund kertoo joukkueen talven sekä alkukevään sujuneen hyvin sekä uskoo huomenna olevan tiedossa viihdyttävä futisottelu.


- Harjoituskausi on ollut pitkä ja Suomen talvi on asettanut haasteita ulkona treenaamisen suhteen, mutta kokonaisuudessaan voisi sanoa harjoituskauden sujuneen hyvin. Muutama harjoitusottelu peruuntui helmikuussa tosin, mutta tästä huolimatta meininki joukkueessa on ollut hyvä. Joukkueeseen olemme yrittäneet tuoda kokemuksen lisäksi myös nuoruutta. Huomenna on tiedossa kova ottelu ja vastustaja. Uskon koko sarjasta tulevan todella tasainen. Joukkueena haluamme tuoda sarjaan rohkeaa pelaamista, taistelua sekä omaan tekemiseen uskomista. Jokaisen futiksen ystävän kannattaa ehdottomasti suunnata Laaksolahteen hyvän futiksen ja tunnelman takia. Mitä olen kuullut, niin käsittääkseni seuran taustaihmiset ovat tehneet hyvin töitä ottelutapahtuman eteen, Stenlund päättää.

Kausikortit ovat edelleen myynnissä ja se on halvin tapa nähdä Pöxyjen kauden 2024 Kakkosen kotiottelut. Ostamalla kausarin tuet myös seuran toimintaa. Ostoksille pääset tästä!

Comments


bottom of page