top of page

Huippumielenkiintoinen vieras Laaksolahteen - otteluennakko


Lauantaina Laaksolahden Persposki-areenalle tulee vieraaksi Ilves-Kissat. Aikoinaan jopa Suomen mestaruuden voittanut seura tekee uutta nousua kohti korkeampia sarjatasoja. Ottelun lähtökohta on vierasjoukkueen näkökulmasta se, että mikäli joukkue voittaisi, nousisi se jakamaan lohkon kärkipaikkaa FC Jazzin kanssa.

Luonnollisesti Pöxyt yrittää tehdä tästä toiveesta turhan. Se vaatisi joka tapauksessa kotijoukkueelta vahvan onnistumisen, sillä Ilves-Kissat on ollut tehokas – eikä ihme, sillä joukkueen nimilistalla on runsaasti mielenkiintoisia nimiä ja paljon kokemusta.

Joukkueen ykköspelaaja on pelintekijä Milad Zanidpour. Hän on tehnyt tällä kaudella jo yhdeksän maalia, joista yhden Pöxyjä vastaan joukkueen 3-2 voittoon päättyneessä kotiottelussa. Vaikka ikää on jo 37-vuotta, moni pitää entistä Iranin maajoukkuemiestä koko sarjan parhaana yksilönä. On selvää, että Pöxyjen täytyy mies pysäyttää, jos haluaa Ilves-Kissojen taivalta hiekoittaa.

Veikkausliigakokemusta sekä kokemusta muista ylemmistä sarjoista löytyy joukkueesta myös. Jari Nikkilä pelasi Veikkausliigaa Hakassa ja 33-vuotiaan meriittilistalta löytyy myös 43 poikien maaottelua. Ben Gerald – joka on tehnyt seitsemän maalia sarjassa – on kiertänyt Suomessa paljon ja kokemusta löytyy Nikkilän tapaan Hakasta. Haka-taustaa on myös Jean-Fridolin Nganben listalta, samoin Erkka Helmisellä.

Kaikkiaan Ilves-Kissat on erittäin kokenut, taitava ja hyökkäysvoittoinen joukkue. Pöxyt lähtee kuitenkin horjuttamaan yhtä sarjan kärkijoukkueista kohtuullisen hyvän kotisaldon siivittämänä. Kuudesta kotiottelustaan Pöxyt on voittanut kaksi ja pelannut kahdesti tasan. Tappiota on tullut myös kaksi.

Luonnollisesti nerokkaalla kotiyleisellä on ollut suuri merkitys hyvään kotisaldoon – jälleen lauantaina tulee tunnelma olemaan varmasti kohdallaan, kun vastassa on huippumielenkiintoinen kärkijoukkue sekä Pöxyjen kotipelien tutut viihde-elementit kannustuksesta aina ensiluokkaisiin ravintolapalveluihin.

SexyPöxyt-Ilves-Kissat alkaa kello 16.00 Laaksolahden Persposki -areenalla.


Otteluennakko: Niklas Geitlin & Vesa Nuorala


Ottelun Pöxy-legenda: ”Huso” Godenhjelm

Lauantain ottelussa Pöxyt-Ilves-Kissat yksi Pöxyjen kautta aikojen suosituimmista pelaajista, Petri ”Huso” Godenhjelm, palaa pelikentälle. Ei enää laitapuolustajan tontille, jota hän hallinnoi nerokkaasti vuosien ajan vaan antamaan ottelun avauspotkun. Pöxyjen ottelutapahtumassa avauspotkun antaminen tarkoittaa sitä, että sen antaja aateloidaan ”Pöxy-legendaksi”. ”Huso” liittyy tähän arvokkaaseen ryhmään seuraavaksi.

”Huso” Godenhjelm tuli Pöxyihin aikoinaan viitosdivisioonaan ja oli yksi kantavista voimista joukkueen matkalla Kolmoseen. Aina taisteleva pakki nousi nopeasti fanien suursuosikiksi ja yhdeksi pukukopin arvostetuimmista ja pidetyimmistä pelaajista. Eikä ”Huson” Pöxy-ura tietenkään jäänyt vain pelaamiseksi. Upean pelaajauransa jälkeen hän on ollut mukana Pöxyjen valmennuksessa, seuran hallituksen jäsenenä ja puheenjohtajana. Vielä edelleen hänen panoksensa seuran taustalla on esimerkillistä ja huippuarvokasta – ja katsomossa äänekästä. Tosin vahva äänenkäyttö oli ”Huson” tunnettuja ominaisuuksia jo pelivuosina…

SexyPöxyille on ollut suuri kunnia, että ”Huso” Godenhjelm on iso pala seuran historiaa. Ja nyt on aika maksaa vähän takaisin nimittämällä Petri ”Huso” Godenhjelm Pöxy-legendojen joukkoon.

Comments


bottom of page