top of page

Kauden alku lähestyy – paljon on tehty


SexyPöxyjen ensimmäinen ottelu Kakkosessa lähestyy. Lauantaina 22. huhtikuuta kello 16.00 tehdään eräänlaista Pöxy-historiaa, kun Pöxyjen vieraaksi tulee perinteinen ja maineikas Rauman Pallo-Iirot. Jo tässä vaiheessa seuran ”toimistolla” ollaan kiireisiä, mutta positiivisella mielellä.

- Kyllä tämän kaiken voisi varmasti helpomminkin tehdä, mutta haluamme tarjota Pöxyjen ja jalkapallon ystäville hyvän tapahtuman ja kivoja elämyksiä. Sen vuoksi emme ole menossa siitä, missä aita on matalin, kertoo seuran puheenjohtaja Timo Walden reilu viikko ennen avausta.

- Täytyy myöntää, että Kolmosen ja Kakkosen ero on ainakin järjestelypuolella iso. Varmasti myös pelikentällä, mutta se on sitten muiden rootelia. Yritämme tehdä kaikkemme, talkoovoimin, että meidän kotiottelutapahtumistamme tulee korkeatasoisia. Kovin paljon aikuisten ottelutapahtumia ei ole suur-Laaksolahden alueella nähty – missään lajissa. Tämä tosiasia nähdään Pöxyissä suurena mahdollisuutena.

- Meille oli itsestään selvää, että haluamme pelata myös uudella sarjatasolla kotona: Laaksolahdessa. Seura on täällä syntynyt, joten haluamme myös kunnioittaa sitä. Kuten sanottua, Laaksolahti on kotimme ja siitä on tullut vielä enemmän koti, koska Laaksolahden Urheilupuiston henkilökunta – tietysti Espoon kaupungin tukemana – on laittanut todella paljon likoon. Haluamme jo tässä vaiheessa kiittää Jesseä (Haapakoski) ja hänen tiimiään kaikesta tuesta ja avusta.

- Olen varma, että SexyPöxyt tulee kiinnostamana paikallisesti paljon. Miksei tulisi? Me tarjoamme kivan tapahtuman, tunnelmaa ja mielenkiintoisia vastustajia. Esimerkiksi Suomen mestaruuksiakin juhlineet Tampere United ja FC Jazz tulevat kauden aikana vieraiksemme. Puhumattakaan paikallispeleistä. Olemme tyytyväisiä lohkoomme ja peliohjelmaamme, siitäkin huolimatta, että lohko on urheilullisesti todella kova.


SexyPöxyjen kotiottelut ovat koko kauden ajan viikonloppuisin. Kahdeksan kertaa pelataan lauantaina, kolmesti sunnuntaina. Myös tämä ilahduttaa puheenjohtajaa.

- Peleistämme yhtä lukuun ottamatta kaikki alkavat 16.00. Se on mielestäni täydellinen aloitusaika. Kahdeksan lauantaimatsia, kaikissa sama alkamisaika. Ne on helppo muistaa. Lisäksi noinkin aikainen alkamisaika antaa mahdollisuuden vielä mennä muihinkin rientoihin tai menoihin pelin jälkeen, Walden miettii.

- Tämän aikataulun varassa oli helppo lähteä suunnittelemaan tapahtumaa. Hienoa, että niinkin moni Pöxy-perheestä on laittanut kortensa kekoon erilaisissa järjestelyissä. Kannattaa ilman muuta seurata Pöxyjen eri kanavia, joissa tullaan kertomaan, mitä kaikkea matseissa tarjotaan. Kyllä tässä varmasti jokainen Pöxyissä laskee jo päiviä avausotteluun.

SexyPöxyt-Pallo-Iirot Laaksolahden Persposki-areenalla (Urheilupuisto) lauantaina kello 16.00.


Kausikortit edelleen myynnissä – ja käy myös tutustumassa Pöxyjen verkkokauppaan osoitteessa www.careca.fi/sexypoxyt.

Comments


bottom of page