top of page

Kulpin terveiset kannattajille


Vaikka useimmalla saattaa olla päällimmäisenä mielessä edustusjoukkueen putoaminen, haluaa Sexypöxyjen edustuksen ja A-junioreiden kapteenistoon kuuluva Oliver Kulp kuitenkin nostaa esiin myös seuran onnistumisia.


-Pöxykausi oli täynnä ylä- ja alamäkiä. Niistä kuitenkin selvittiin kohtalaisen hyvin, vaikka harmillisesti edustus putosikin takaisin Kolmoseen.


- A ja TN kuitenkin nousivat ja seuran taustat kehittyivät, eli oli myös paljon positiivisia asioita seuran kannalta.


Kulp tiedostaa, että kausi 2024 tulee olemaan osaltaan erilainen sarjaputoamisen vuoksi. Tapahtumat ovat kuitenkin kehittyneet, ja seurayhteisö aktivoitui ennenäkemättömästi kannustamaan Pöxyjoukkoja aina edustusjoukkueesta muihin joukkueisiin, joten aikaisempaan hiljaiseen ja tyhjään Laaksolahteen tuskin on enää paluuta.


- Ensi kausi tulee olemaan erilainen, kun pelataan Kolmosta. Toisaalta seura on saanut nyt paljon näkyvyyttä, joten uskon katsojien edelleen löytävän tiensä Persposki-areenalle.


Kapteeninnauhaa useamman kerran kauden aikana kantanut Kulp haluaa erikseen vielä kiittää Sikakatsomoa ja jokaista muuta joukkuetta läpi kauden tukenutta kannattajaa.


- Totta kai olemme kiitollisia saadusta kannatuksesta. En itse osannut odottaa noin suuria yleisömääriä. Kotikentällä olimme selkeästi vahvoja hyvän kannatuksen avulla, ja toivon, että samalla tavalla yleisö auttaa meitä myös ensi kaudella nousemaan takaisin Kakkoseen.


Kysyttäessä Kulpilta näkemystä seuran tulevaisuudesta miehen puheesta on aistittavissa selvää toivoa ja jopa varmuutta kehityksestä ja vielä Kakkoseen palaamisesta.


- SexyPöxyt on osoittanut seurana kykenevänsä pelaamaan kovalla tasolla. Lisäksi seura houkuttelee nyt entistä paremmin pelaajia, mikä takaa laadun myös tulevina vuosina. Uskon, että Pöxyt nähdään taas Kakkosessa tulevina vuosina.


Kulpin sekä kaikkien muiden Kakkosessa pelanneiden Pöxyjen historialliset paidat ovat kaupan Huuto.net -sivulla! Käy huutamassa omasi!

コメント


bottom of page