top of page

Pöxyjen historiaa ja tulevaisuutta samalla kentällä


Kuva: Santeri Rosenvall


SexyPöxyjen kiireinen viikonloppu päättyi myöhään sunnuntai-iltana. Pöxyjen Tronit voittivat omassa SM-karsintasarjan ottelussaan kovan VPS-j:n lauantaina 3-1 ja SexyPöxyjen edustusjoukkue sai kauden ensimmäisessä valmistavassa ottelussa oppitunnin Kakkosen kärjen vauhdista Bolt -areenalla lauantaina Klubi 04:ltä lukemin 1-6.


Sunnuntai-illan ottelussa oli selvää, että SexyPöxyt ottaa viikonlopun toisen voittonsa – ja kokee toisen tappionsa. Vastakkain olivat nimittäin SuxiBoxit, eli seuran ikämiesjoukkue, sekä reservijoukkue TN. Loppujen lopuksi TN oli vahvempi lukemin 4-0.


Boxien miehistö vilisi monia entisiä edustusjoukkueen legendoja. TN:n uusiutunut joukkue sisälsi TN:n riveistä tuttuja kasvoja sekä joukko Tronien riveissä esiintyneitä pelaajia. Reilu tunnin mittaisessa ottelussa TN:n jalka nousi sen verran notkeammin, että loppuluvuista muodostui selvät.


Tauolle mentiin TN:n 1-0 johdossa, toisella jaksolla maaleja tuli kolme lisää. Myös Boxeilla oli muutama maukas paikka, mutta ylärima jäi tällä kertaa lähimmäksi yritykseksi kohti maalia. Ottelu oli erinomainen kenraaliharjoitus kummallekin joukkueelle ennen Suomen cupin alkua.


Boxit kohtaa Kolmosen FinnKurdin, joten nopeita jalkoja on edessä tuolloinkin. Toisaalta Boxit esitteli niin kypsää peliä ja käytti laajaa materiaalia, että tulevan vastustajan pitää todella olla hereillä. Tulevaa kesää ajatellen Boxien esitys oli todella lupauksia antava – talviharjoittelu on selvästi kantanut hedelmää, joukkueessa on vahva tekemisen meininki ja materiaali laaja.


TN:n pirteä esitys antoi hyviä enteitä Suomen cupin otteluun LePa/2 -joukkuetta vastaan. Valmistautuminen tulevaan Viitoseen on myös selvästi hyvällä mallilla ja kevättä voi odotella toiveikkaasti.


Ottelu oli kaikin puolin erinomainen tapahtuma, jossa tosiaan seuran historian lehdet havisivat ja toisaalta saatiin nähdä useita nuoria pelaajia, joilla on varmasti paljon seuralle tulevaisuudessa, puhumattakaan TN:n pitkäaikaisista pelaajista, joiden suoritus oli jo kauden tässä vaiheessa vahva.


Ottelun maalintekijät: Onni Ketola, Jesse Karhu, Meran Malik ja Faage


SexyPöxyt TN:n Suomen Cupin tasauskierroksen ottelu LePa/2:a vastaan pelataan Keski-Espoossa lauantaina 11.3.


SuxiBoxit taas kohtaavat FINNKURDin kotona Laaksolahdessa tiistaina 21.3. klo 20.00. Ottelu näytetään suorana SexyPöxyjen Youtube-kanavalla, joten otathan kanavan seurantaan!

Comments


bottom of page