top of page

Pöxyjoukkueet lähtevät pääsiäisvapaille - edessä neljän päivän loma ennen ruuhkaviikkojaSexyPöxyjen joukkueet viettävät vapaita läpi pääsiäisen. Harjoitustauko tulee varmasti tarpeeseen, sillä harjoituksia ja harjoitusotteluita on pelattu ahkerasti, ja ensi viikolla on luvassa Suomen Cuppia sekä harjoitusotteluita.


Edustusjoukkue on pelannut kovaa tahtia harjoitusotteluita ja harjoitellut etenkin fysiikkapuolta. Harjoituskausi ei tähän asti ole ollut kaksinen. Edellisessä ottelussa Kolmosessa pelaavaa EIF Akademia vastaan joukkue pelasi pettymykseltä maistuvan 2-2 tasapelin. Pöxyt meni 2-0 johtoon jo 25. minuutin kohdalla, mutta tauolle mentiin tasamaalein, ja loppuluvut jäivät taululle 2-2-lukemiin.


Myös toinen selkeä pettymys harjoituskaudella nähtiin, kun Pöxyt hävisi numeroin 2-1 MPS/Atletico Malmille.


Hyviä tuloksia on kuitenkin myös nähty. Pöxyt voitti 1-0-lukemin Kakkosessa pelaavan FC Kiffenin, ja pelasi 1-1-tasapelin sekö tiukan 2-1-tappion Ykkösen ja Kakkosen pelaajista koostuneen Atlantis FC:n kanssa.


Kauden viimeinen harjoitusottelu FC Kiffeniä vastaan pelataan Talin hallissa lauantaina 6.4. klo 19.00. Ottelusta ei ole luvassa striimiä, mutta paikalle sitä pääsee katsomaan ilmaiseksi. Ottelusta on myös tulossa kooste Pöxyjen Youtubeen.

Pöxyjen A-juniorit, PöxyTronit, on ehtinyt pelata jo kahdeksan sarjaottelua P20 SM-karsintasarjassa. Vaikka kentällä peli on näyttänyt tasaiselta, ei pallo ole pyörinyt Tronien toivomalla tavalla, ja joukkue majailee tällä hetkellä sarjan kahdeksantena, neljän pisteen päässä karsintaotteluun oikeuttavasta kuudennesta sijasta.


Edellisen ottelun Tronit pelasi perjantaina 22.3., jolloin Pöxyt kärsi kauden isoimman tappion 3-0-lukemin PPJ:lle. Tauko tuleekin siis hyvään aikaan, jotta sekä valmennus että joukkue pääsevät miettimään rauhassa, miten muutetaan suunta sarjan toiselle puolikkaalle.


Tronien seuraava ottelu nähdään Laaksolahdessa sunnuntaina 7.4. klo 15.00, kun Mikkelin Pallo saapuu pitkän matkan päästä vierasotteluun Espooseen.

Kovaa maalivirettä pre-seasonilla esitellyt Pöxyt TNT pääsee todistamaan osaamistaan heti pääsiäistauon jälkeen, kun Suomen Cupin toisella kierroksella vastaan Laaksolahden Urheilupuistoon asettuu PPJ/Ruoholahti.


TNT on pelannut toistaiseksi kaksi ottelua. Ensimmäinen peli Toukolan Teräs / Taiskin Tykkejä vastaan oli selkeä yliajo, kun TNT vei ottelun nimiinsä 5-0-lukemin. Samaa maalitahtia TNT jatkoi edellisviikon harjoitusottelussa Sibbo-Vargarnaa vastaan, kun joukkue voitti Nelosen harjoitusottelussa 6-5-lukemin.


TNT on alkanut julkaisemaan "pelaajasopimuksia" Instagramin puolella. Joukkue kannattaa siis käydä laittamassa seurantaan ja tutustua uusiin pelaajiin.


TNT:n seuraava ottelu, Suomen Cupin toinen kierros, pelataan Laaksolahden Urheilupuistossa 6.4. klo 16.00. Ottelu näytetään suorana Pöxytubessa, mutta parhaan tunnelman koet paikanpäällä.

Pöxyjen naisten joukkue PitsiPöxyt on niin ikään valmistautunut kauteen harjoitusotteluiden ja harjoitusten muodossa. Pitsit voitti oman syyssarjansa kaudella 2024 ja on lähtenyt hakemaan tuntumaan Naisten Neloseen pelaamalla muun muassa kaudella 2023 sarjassa pelannutta HooGee:ta ja tuttua Nummelan Palloseuraa vastaan.


Kausi PitsiPöxyillä alkaa vasta toukokuussa, mutta kentällä joukkueen voi nähdä 6.4. pelattavassa harjoitusottelussa. Kello 14.00 alkava ottelu PoHU:a vastaan pelataan Laaksolahden Urheilupuistossa.

Pöxyjen ikämiesjoukkue SuxiBoxit on ehtinyt jo pelata kaksi Suomen Cupin ottelua. 11-0-maalierolla ratsastava Boxijoukko on ollut vakuuttava kentällä, ja myös kentän ulkopuolella toiminta on ollut lähes ammattimaista. Suomen Cup jatkuu Boxien osalta toisella kierroksella lauantaina 6.4., kun vastaan asettuu jälleen FC POHU. Tällä kertaa seuran "KY United" -joukkue miesten Vitosesta.


Ottelu Töölön PK 6:lla alkaa klo 19.30 ja sen näet suorana Pöxytubesta Sonny Mäkisen selostamana.

Pöxyjen tuoren ikäluokka, P17 tai tuttavallisemmin Primavera on kasannut rivejään läpi talven, ja kasassa on lupaava joukko nuoria, jotka haluavat todistaa tasonsa. Joukkue on treenannut talvikaudella kahdesti viikossa ja siirtyy nyt kolmeen harjoitusvuoroon pelien lisäksi.


Ensimmäinen harjoitusottelu kovatasoista PK-35 -ikäluokan edustusjoukkuetta vastaan päättyi murskatappioon Pöxyjen osalta, mutta pelissä nähtiin paljon lupaavaa. Selkeältä takaamatkalta harjoituskauteen lähtenyt Pöxyjoukko ei luovuttanut tuloksesta huolimatta ja näytti todellista Pöxyhenkeä kentällä.


Vaikka yhteispeli sakkasi, oli kuitenkin yksilötasolla selvää, että taidot sarjatasolle tulevat riittämään. Pöxyjen maalivahtiosasto otti useamman huippukopin, ja pallollisesti kenttäpelaajat keräsivät onnistumisia.


Kausi alkaa noin kolmen viikon kuluttua, ja vaikka työtä on vielä paljon, tulee Pöxyjoukko olemaan valmis taistelemaan sarjapaikasta. Harjoitusotteluita joukkueella on luvassa vielä kaksi, joista seuraava pelataan 6.4. illalla Laaksolahdessa.


Vaikka Pöxyissä on tapahtunut paljon jokaisessa joukkueessa, ovat isoimmat harppaukset kenties otettu seuran puolella. Edustusjoukkue yhtiöitettiin viime viikolla, ja uuden osakeyhtiön osakeanti on alkanut. Asiasta voi lukea lisää osakeannin sivuilta.


Myös kausikortti ja muu varainhankinta on käynyt kuumana. Muistathan hankkia kausikorttisi hyvissä ajoin, sillä Kakkosen kausi alkaa kahden viikon kuluttua.

Comments


bottom of page