top of page

SexyPöxyt Legendat palaa tänään kentälle! Paikalle saapuu nippu Pöxylegendoja useammalta eri vuosikyEsiottelu Team SVM:ää vastaan alkaa klo 14.00. Tubettaja Siniverkkarimiehen kipparoiman joukkueen pelaajat julkaistiin eilen. Tässä on vastustaja SexyPöxyt Legendat:


1. Petri Seppälä


Maalivahti Petri "Pete" Seppälä on SexyPöxyt TN:n maalivahti jo viidettä vuotta. Vaikka Pete on ollut Pöxyissä vain hetken, huomattavasti lyhyemmän aikaa kuin useaat muut Legendajoukkueen pelaajat, on hän silti koko seuran tuntema ja pitämä, ja ansaitsee paikkansa joukkueessa. Mies on pelannut TN:n lisäksi myös SuxiBoxeissa ja on tuttu näky edustusjoukkueen bussissa.

2. Timo Toivonen


Timo "Timooo" Toivonen on neljätoista kautta Pöxyissä pelannut, Itä-Suomesta tuleva hyökkääjä, jolta ei hönkä lopu. Jalkapallon lisäksi mies harrastaa ultrajuoksua ja kuuluu niin sanotusti nuorempiin ikämiehiin. Mies on pelannut Pöxyissä edustuksessa sekä ikämiehissä.

6. Benjamin Kalliola


Benjamin "Beni" Kalliola on pitkän linjan Pöxyaktiivi, joka on pelannut edustuksissa ja kuuluu edelleen ikämiesten pelaavaan rinkiin. Vajaa viisikymppinen Beni on keskikenttäpelaaja, jolla on menossa 22. kausi seurassa.

7. Janne Ravattinen


Janne "Rako" Ravattinen kuuluu Pöxyjen perustajajäseniin, eikä ole ikinä pelannut muualla kuin Pöxyissä. Puolustuksen vasemmassa laidassa viihtyvä mies kuuluu sekä Pöxyjen Hall of Fameen että kunniajäsenistöön. Kentältä poistumisen jälkeen mies on ollut aktiivisesti seuran kehityksessä aina hallituksesta puuhamieheksi.8. Tomi Ylikukkonen


Tomi "Tykki" Ylikukkonen on vahva ikämies, joka on pelannut yli kymmenen kautta Pöxyissä ikämiehissä. Pohjoisesta etelään saapunut keskikenttäpelaaja kuuluu edelleen ikämiesten pelaavaan rosteriin. Huikean vasurin omaava Ylikukkonen on voittanut myös B-junnujen Suomen mestaruuden vuonna 1996.

11. Otto Puranen


Otto "Ode" Puranen, nykyinen SuxiBoxien valmentaja ja joukkueenjohtaja on ollut jo useamman vuoden ikämiesten kantava voima. Puranen siirtyi TN:n mukana SexyPöxyihin vuonna 2015, ja kuuluu organisaation erittäin arvostettuihin henkilöihin. Hän on ollut mukana niin kentällä, taustoissa kuin edustuksen tapahtumissakin.


Mies on voittanut A SM-kultaa vuosituhannen vaihteessa.


14. Tom Björkell


Tom "Tobe" Björkell kuuluu SuxiBoxien pelaavaan kokoonpanoon, mutta mies on pelannut myös SexyPöxyissä sekä edustuksessa että TN:ssä. Laitapelaajana tunnettu pelaaja omaa pehmeän kosketuksen ja on erittäin tekninen kaveri.

15. Tomi Jääskelä (C)


Tomi "Jäky" Jääskelä on pitkän linjan edustuksen pelaaja, joka on löytänyt tiensä Kokkolasta etelään. Mies on pelannut 14 kautta Pöxyissä, joista viimeiset kolme ikämiehissä. Keskikentällä viihtyvä mies on tunnettu johtajana, ja mies on toiminut myös Pöxyjen hallituksessa. Tänään Jäky pukee itselleen kapteeninnauhan ja vie kasaamansa joukkueen Team SVM:ää vastaan.

42. Jari Larm


Jari "Lara" Larm on entinen edustusjoukkueen pelaaja, joka on tullut SexyPöxyt TN:n kautta lopulta SuxiBoxeihin. Oikealla laidalla pelaava Larm on alunperin Lahdesta ja huikean nopean jalan omaava pelimies on pelannut Pöxyissä nyt kahdeksan kautta.

43. Antti Vammel


Antti "Beast" Vammel, on oikean laidan pelaaja, joka on keksinyt lausahduksen "erilainen jalkapallotarina". Yli kymmenen kautta Pöxyissä pelannut Beast on pelannut edustuksessa kolmella eri nimellä (Suomi, Tupola, Vammel) ja saapui joukkueeseen ennen vuosituhannen vaihdetta.

45. Juuso Hietanen


Juuso "Hulk" Hietanen on entinen edustusjoukkueen pelaaja, joka on käynyt myös pelaamassa joitain otteluita SuxiBoxeissa. Laitahyökkääjänä Boxeissa pelannut Hietanen pelasi edustusjoukkueessa 2000-luvun alussa.

46. Jukka Erkkilä


Jukka "Juri" Erkkilä on entinen edustuksen ja SuxiBoxien pelaaja. Mies on pelannut Pöxyjen ikämiehissä viimeksi vuonna 2017 hyökkääjänä. Tornimainen maalinsylkijä tunnettiin kentällä puskukoneena.

48. Arto Nummivaara


Arto "ATW" Nummivaara on Pöxyjen perustajajäsen ja kuuluu alun perin Viherlaakson lukiosta lähteneeseen Pöxyporukkaan. Mies on Pöxyjen kunniajäsen nro. 4, ja hän on pelannut yli 30 kautta Pöxyissä niin edustuksessa, 2. joukkueessa kuin ikämiehissäkin.


Nykyään Nummivaara on ottelutapahtumissa vahvasti mukana ja kuuluukin näiden järjestämisen ydinryhmään. Oikealla puolustuksessa viihtyvä, lähes 60-vuotias mies oli kentällä raaka, mutta kopissa reilu.

63. Jani Liljander


Jani Liljander on sekä edustuksen että SuxiBoxien entinen pelaaja, joka viihtyi keskikentällä noin kymmenen kautta.

Valmentaja: Kimmo Mäkinen


Kimmo "Mähö" Mäkinen on sekä Pöxyjen perustajajäsen että entinen puheenjohtaja. Viherlaakson Lukiosta Pöxyjen perustajaksi noussut Mäkinen tunnettiin miehenä, joka pysyi vastustajan puolen 16 metrin alueella, eikä liikkunut siitä edes paitsiotilanteessa. Tämä näkyi myös maalimäärissä - ainakin, jos pallo sattui miehen kohdalle.


Edustuksen jälkeen Mäkinen pelasi sekä 2. joukkueessa että SuxiBoxeissa.


Comments


bottom of page