top of page

SexyPöxyt rebranding 2023

SexyPöxyt on saanut ensimmäistä kertaa historiansa aikana brändiohjeistuksen ja visuaalisen ilmeen.


Jo nousukarsintaaan lähdettäessä seurassa ruvettiin kehittämään visuaalista viestintää. Varsinkin sosiaaliseen mediaan pistettiin lisää paukkuja. Nyt ensimmäisen kerran Pöxyhistorian aikana SexyPöxyille on tehty visuaalinen brändiohjeistus ja täysin uusi visuaalinen ilme.


Uusi visuaalinen ilme on useamman graafikon yhdessä tekemä kokonaisuus, jossa ollaan haluttu pitää keskiössä seuran värit, tunnettu nimi ja simppeli tyyli. Tätä tullaan käyttämään läpi kauden sekä sosiaalisessa mediassa, netissä että katumainonnassa.Pöxyjen mediavahvistus Santeri Rosenvall kertoo kuitenkin, että logon tai nimen muuttaminen ei ollut missään vaiheessa pöydällä.


"Ei käynyt hetkäkään mielessä, että logoon tai nimeen olisi koskettu. Nämä ovat kestäneet aikaa uskomattoman hyvin ja ovatkin uniikki osa suomalaista jalkapalloa. Kuitenkin seuran tunnettavuudelle ja brändin hyvinvoinnille on tärkeää, että myös muut elementit ovat yhtenäiset, tunnistettavat ja tyylikkäät."Viime vuosina seura on ottanut ison harppauksen urheilullisesti ja myös tähän liittyy se, että halutaan kehittää seuran brändiä ja sitä, miltä se näyttää. Pöxyjen puheenjohtaja Timo Walden kertoo, että Pöxyille on tärkeää, että kaikki tehdään viimeisen päälle myös tämän sektorin osalta.


"Tietysti on iso merkitys sillä, miltä kaikki näyttää ja kuulostaa. Sitä kautta luodaan vahvoja mielikuvia. Digitaalinen maailma on nykypäivänä oleellinen kokonaisuus juuri tämän asian luomiseen. Mielestäni me olemme nyt sillä tasolla, minkä seura, seuran toimijat ja Pöxyjen ystävät ansaitsevat. Se, että teemme asioita laadukkaasti ja hyvin, on luonnollisesti 

näyteikkuna, jonka perusteella tehdään runsaasti arvioita koko seuran toiminnasta ja sen laadusta."


Walden kertoo, että kehitys mediatekemisessä nousun yhteydessä on ollut hurjaa.


"Suuri kiitos niille henkilöille, jotka ovat pitäneet aiemmin seuramme verkkosivuja ja viestivälineitä hengissä kaiken muun tekemisen ohella. Mutta jos jonain päivänä arvioidaan, milloin Pöxyt teki oman ”digiharppauksensa”, ajankohta on syksy 2022."Olemme täysin uudella tasolla nyt kiitos Santerin (Rosenvall) ja hänen johtamansa tiimin. Olen todella tyytyväinen uudistuksiin ja jo nyt toteutuneisiin asioihin – ja Santerin tuntien, tämä on vasta 

alkusoittoa."Pöxyjen tavoite on olla vahvoja modernissa tiedotuksessa ja viestinnässä - niin informaation osalta, kuin viihteellisemmässäkin materiaalissa.


"Jo nämä viime kuukaudet ovat konkreettisesti osoittaneet, että SexyPöxyjen ”erilainen jalkapallotarina” on tuotu ammattimaisesti ja modernisti näkyville niin kannattajille, sidosryhmille kuin myös muille kiinnostuneille."


PÖXYLOGON HISTORIAASexyPöxyjen logon tekijästä tai luontipäivästä ei ole tarkkaa tietoa. Alkuperäinen logo on jonkun mainostoimiston suunnittelema, jonka Lauri Walden hoiti 1986 tai 1987. Juha Kaislampi on tehnyt SuxiBoxi-logon, joka oli reippaasti venytetty versio alkuperäisestä. Tämän lisäksi Janne Ravattinen on tehnyt useamman eri version Pöxymaskotista, jota on vuosien varrella nähty aina silinteristä tonttulakkiin.


Ensimmäisen kerran SexyPöxyjen logo oli käytössä joukkueen oransseissa paidoissa, joissa se painettiin jopa törkeän isolla rintaan. Alkuperäisiä paitoja löytyy edelleen pelaajilta, ja myös oranssi väri on käytössä edustusjoukkueen vieraspaidassa.

Comments


bottom of page