top of page

Suomen Cupin otteluparit arvottu. SexyPöxyille vastaan tuttuja joukkueita

FC FINNKURD ja LePa/2 Pöxyille vastaan Suomen Cupissa


Suomen Cupin ensimmäisen kierroksen otteluparit on arvottu. SexyPöxyjen M35-joukkue saa vastaansa FC FINNKURD:n, Pöxyjen 2. joukkue Turvonneet Naamat taas LePa/2:n. Molemmat ottelut ovat Pöxyjen kotiotteluita.


Ensimmäisen kierroksen ottelut pelataan 17.2.-25.3. välillä. Tasauskierroksen ottelut pelataan 17.2.-12.3. SexyPöxyt TN-LePa/n -ottelun voittaja etenee 1. kierrokselle, jolloin edessä on vierasottelu myöskin Vitosessa pelaavaa FC Tavastiaa vastaan.


Molempien Pöxyjoukkueiden toiminnassa mukana vahvasti oleva Ville Niemioja seurasi arvontaa suorana.


"Harmittavasti TN arvottiin viimeisenä tasauskierrokselle ja vielä tutuhkoa LePa/2:sta vastaan. Lähellä oli tasauskierroksen välttäminen. Treenin kannalta enemmän matseja, hyvä niin. Ihan kiva kuitenkin, ei tarvitse matkustaa tiistai-iltana lepakkovuorolle Itä-Helsinkiin."


"Boxien arvonnassa ei ollut onni matkassa, vaikka ei jouduttukaan tasauskierrokselle. Nyt pitää tehdä valtavasti työtä lyhyessä ajassa. Ei auta itku tai kyseenalaistaminen. Päivä on pilalla. Kauheaa säätämistä. Ei sentään, tämä on herkullinen arpa. Päästään punnitsemaan päivän taso, ja saadaan heti alkuun juoksutreenit."


Molempien joukkueiden vastustajat ovat seuroille entuudestaan tuttuja. LePa/2 pelasi edellisellä kaudella kaksi ottelua ja näissä voitot jaettiin tasan 1-1. FC FINNKURD taas on pelannut viime vuosina useamman kauden SexyPöxyjen edustuksen kanssa samassa Kolmosen lohkossa.


"Tuttuja joukkueita kylläkin, mutta… Voi vain todeta, ettei koskaan voi olla liian varma tulevasta. Noidenkin joukkueiden Mainiovainiot ja Paavo-Anselmit voivat olla jossain keppihevoskilpailussa läpi helmikuun, ja meillä on joka sunnuntai jännitys tapissa, kun veikataan, kenen takareidet paukkuvat ensimmäisenä. Eniten jännittää, joutuuko pelaamaan lumisateessa ja jäisillä kentillä."


Ensimmäiset Suomen Cupin ottelut tulevat vastaan jo muutaman viikon päästä. Vaikka kummankin joukkueen valmistautuminen tulevaan kauteen on jo hiljalleen starttailtu, on vielä työtä tehtävänä.


"Kummallekin joukkueelle haasteena pitkän horroksen jälkeen on löytää yhteistyö pelitilanteessa sekä tietenkin ison kentän suomat mahdollisuudet, niin hyvässä kuin pahassa. 90 minuuttia on ikämiespuolella jo 1 ½ matsia, joten vaihdot pitää rytmittää oikein."


"Lähetetään tietysti vakoojat ja velkojat liikkeelle, otetaan selvää vastustajan heikkouksista ja isketään niihin. Siinä välissä vähän skuffaillaan ja suunnitellaan, mihin käytetään Region Roots cupin palkintorahat. "


"TN:n tavoitteena on päästä mittelemään seuramestaruudesta, eli vähintään viidennelle tai kuudennelle kierrokselle. Nyt en muista, milloin saman seuran joukkueet laitettiin toisiaan vastaan."


Vastustajat esittelyssä


FC FINNKURD lähti kaveriporukasta, mutta se on useamman kauden aikana muovautunut kilpailulliseksi ja kunnianhimoiseksi urheilujoukkueeksi. Joukkueen nimi oli perustettaessa FC Botan. Myöhemmin nimi vaihdettiin, jotta joukkue ja sen missio pyrkiä tuomaan nuorille kurdeille tietoa omasta kulttuurista ja kielestään tulisi paremmin esille. SexyPöxyjen edustusjoukkueen hyökkääjä Zanjar Abubakir pelasi FINNKURD:n riveissä kaksi kautta vuosina 2020-2021.


Leppävaaran Pallo on vuonna 1957 perustettu, junioritoimintaan keskittyvä espoolainen jalkapalloseura, joka toimi vuodesta 2001 lähtien FC Espoon kasvattajaseurana. LePa/2 on alun perin seuran 3. joukkueeksi perustettu miesten jalkapallojoukkue. Kaudet 2020-2021 joukkue pelasi Miesten Kutosta, mutta nousi edelliskaudeksi Vitoseen. Se pelasi Pöxyt/TN:n kanssa samassa lohkossa päätyen lopulla neljännelle sijalle. Joukkueesta löytyy Timo Nybäck, jolla on taustaa SexyPöxyistä.

Comments


bottom of page