top of page

TamU ja Sinikaarti Laaksolahteen kylään


SexyPöxyjen kotiottelut jatkuvat ensi lauantaina, kun Pöxyt kohtaa Persposki-areenalla TamU:n. Kolminkertainen Suomen mestari on ollut sarjassa odotetun vahva – joukkue on sarjassa neljäntenä ja taistelee vahvasti noususta. Joukkue on hyvin valmennettu, taktisesti vahva ja hyvin tasainen ryhmä. Lisäbuustia menestykselle antaa perinteinen ja fanaattinen faniryhmä Sinikaarti – toivotamme tervetulleiksi mahtavaa tunnelmaa ylläpitävän fanijoukon lauantaina.

Eli Pöxyillä on haastetta luvassa niin kentällä kuin katsomossa. Niin TamU:n kuin Sinikaartin kannustushaaste tekevät lauantaista huippumielenkiintoisen. Eikä pisteiden tärkeyttäkään voi mitenkään väheksyä: kumpikin joukkueista tarvitsee pisteitä, TamU säilyttääkseen asemansa nousutaistelussa, Pöxyt taistelussa sarjapaikasta.

Lisämielenkiintoa otteluun tuo se, että Pöxyjen riveissä on odotettavissa kolme kotidebyyttiä uusille kasvoille. Veikkausliigassa useita kausia menestyksekkäästi pelannut kokenut kärkimies Dudu debytoi jo Atlantis -vierasottelussa, mutta nyt on edessä ensimmäinen peli kotiyleisön edessä. Aivan uusina kasvoina ovat mukana Veikkausliigan FC Hakasta loppukaudeksi lainalle saapuneet Oiva Laaksonen sekä Thomas Saarinen. Laaksonen on nuori ja nälkäinen hyökkääjä, joka on pelannut tällä kaudella seitsemässä Veikkausliigaottelussa. Saarinen on raamikas puolustaja, joka tulee hakemaan tärkeitä peliminuutteja Pöxyjen riveistä loppukauden ajan.

Kello 16.00 alkavan ottelun lisäksi Laaksolahdessa tapahtuu pitkin päivää jalkapallon merkeissä. Pöxyjen ja Kasiysin ystävyystoimintaa juhlistetaan ”Kesäpäivä Laaksolahdessa” -teemalla. Kello 11.00 aktiviteetit alkavat niin Laaksolahden monitoimitalolla kuin kentällä. Monitoimitalolla on kirpputori, myyjäiset, arpajaiset sekä muuta ohjelmaa. Urheilukentällä vietetään aktiivipäivää mm. pallotutkan, pienpelien, ilmatäytteisen jalkapallokentän ynnä muiden aktiviteettien parissa.

Copart Oy tuttuun tapaan on kutsunut kaikki Kasiysin juniorit otteluun ilmaiseksi sisään. Ottelutapahtuma alkaa tutusti kello 15.00, jolloin portit aukeavat ja paljon kiitosta saaneet, nerokkaat ravintolapalvelut pyörähtävät käyntiin. Mutta tätä ennen kannattaa jo käydä nostattamassa ottelutunnelmaa monitoimitalolla ja samalla tukemassa Kasiysin sekä Pöxyjen toimintaa.

Päivän Pöxy-legenda: Riku Auvinen

SexyPöxyjen legendakaaderiin liittyy lauantaina yksi seuran merkittävimmistä tukipilareista. Hän oli mukana perustamassa seuraa ja sen jälkeen joukkueen kiistattomana ykkösvahtina nostamassa Pöxyjä aina alimmista sarjoista Kolmoseen. Eikä siinä kaikki – haamutorjuntojen lisäksi hän osallistui alusta alkaen monipuolisesti seuran toimintaan hallituksen jäsenenä, puuhamiehenä, musiikkivastaavana ja oikeastaan kaikissa mahdollisissa rooleissa. Ja vähemmän yllättäen myöhemmin hän kopautteli puheenjohtajana nuijaa pöytään ja oli tälläkin sektorilla merkittävässä roolissa seuran kehityksessä. Päivän Pöxy-legendan, Riku Auvisen, kädenjälki näkyy vielä tänäkin päivänä vahvasti seuran toiminnassa. ”Äyri” on mukana seuran taustalla edelleen vahvassa roolissa, niin kabineteissa kuin ottelutapahtumassa. Jos kaikki Riku Auvisen meriitit seuran eteen kirjoitettaisiin auki, tulisi tekstissä hyvin, hyvin pitkä. Joten tyydytään toteamaan, että yksi seuran kaikkien aikojen merkittävimmistä henkilöistä saa tänään ansaitun kunnian: nimityksen Pöxy-legendaksi. ”Äyri” – onnittelut ja suuret kiitokset!

Comments


bottom of page