top of page

Tässä on SexyPöxyjen kauden päätösreissulla palkitut - Litmanen avasi tilaisuuden
SexyPöxyjen päätösreissulla jaettiin kuusi vuotuista palkintoa ja kaksi erikoispalkintoa. Palkittujen joukossa oli sekä vanhoja tuttavuuksia että tällä kaudella Pöxyissä debytoineita. Ensimmäinen palkinto oli erikoispalkintona jaettu tunnustus, jota tuli jakamaan todellinen kunniavieras, Jari Litmanen.


Palkitut palkinnonjakojärjestyksessä:


1.Erikoispalkinto: Jere Fagerroos

Erityismaininta iloa ja ahkeruutta loistaneelle Pöxyveljelle.


2. Harjoitusaktivisti: Sebastian Nuorala

Jaettu vuodesta 1988. Alkuperäinen pokaali on voitettu Pöxyille vuosina 1986 ja 1987 järjestettyjen ns. Galleria Cup -turnausten perusteella, jotka voitimme molempina turnausvuosina. Pokaali päätettiin panna kiertoon aktiivisimmalle Pöxyharjoittelijalle, joka esimerkillään kannustaa myös kanssapelaajiaan.


3. Vuoden tulokas Niklas Geitlin

Vuonna 2013 ensimmäistä kertaa jaettu Vuoden Tulokas -palkinto jaetaan seuran sekä koko sarjan parhaalle ja kuumimmalle tulokkaalle ja ensikertalaiselle eli Sarvelle.


4. Vuoden Äyri: Janne Aalto

Jaettu vuodesta 2003, jolloin seuran johtokunta lanseerasi palkinnon Riku Auvisen jättäessä puheenjohtajuuden. Vuoden Äyri annetaan vuosittain Pöxylle, joka on osoittanut vahvaa lauluääntä tai muuten esiintynyt näyttävästi myös kentän ulkopuolisissa tapahtumissa. Meriitit Vuoden Äyri -palkintoon kerätään kauden mittaan saunailloissa ja muissa joukkueen ympärillä tapahtuvissa juhlissa. Valinnan suorittaa aina edellisvuoden Äyri. Vuoden Äyri on alumiininen saunakiulu, johon mahtuu runsaasti laulun alkuainetta.


5. Pöxyjyrä: Veli Vartiainen

on Jyrki Heliskosken talvella 1995 lahjoittama pelaajapatsas ja kunnianosoitus. Palkinnon nimi PÖXYJYRÄ ja lahjoittajan tunnetut luonteenpiirteet ovat osviittana jakoperusteisiin. Itse palkinto taitaa tosin olla kateissa.


6. Erokoispalkinto: Santeri Rosenvall

Kunniakkaasta seuran media- ja viestintätyöstä jaettu erikoispalkinto. Palkintona Liverpoolin mies sai 2000-luvun alussa Liverpoolissa vieraille jaetun hopeisen kellon.


7. Taistelijan malja: Oliver Kulp

Jaettu vuodesta 1989. Lauri Waldenin lahjoittama hopeinen cocktail-sekoitin, joka on alun perin Juuso Waldenin Jugoslavian presidentti Titolta lahjaksi saama kiitos. Taistelijan malja jaetaan peleissä osoitetusta taistelusta ja hengen luonnista.


8. Kannattajien vuoden pelaaja: Otto Brusiin

Pelaajien keskuudessa arvostettu, vuodesta 2007 jaettu palkinto, joka jaetaan Sikakatsomon valitsemalle kauden pelaajalle. Äänioikeutettuja ovat kaikki Pöxyjen peleissä katsomossa käyneet ja Pöxyjen suorituksia ihastelleet Pöxymieliset henkilöt, jotka eivät ole aktiivitehtävissä edustusjoukkueessa.


Äänestyksessä kukin Pöxykannattaja nimeää mielestään kolme parasta Pöxypelaajaa.

Kriiteeristö valinnoissa on vapaa.

Jokaisen äänestäjän ykkönen saa ääntenlaskennassa 3 pistettä, toinen 2 ja kolmas yhden pisteen.


9. Erokoispalkinto: Lassi Hurskainen

Kumpi on erikoisempi, palkinto vai sen vastaanottaja? Jääköön se lukijan päätettäväksi.

Comments


bottom of page