top of page

Vesa Nuorala SexyPöxyjen manageriksi

Vesa Nuorala ei jatka SexyPöxyjen edustusjoukkueen valmentajana. Nuorala siirtyy seuran manageriksi ottaen vastuun Pöxyjen urheilujohdosta.


Kuva: Kalevih17


Edelliset neljä kautta SexyPöxyissä valmentanut Vesa Nuorala siirtyy koko seuran manageriksi. 53-vuotias Nuorala johdatti edellisellä kaudella SexyPöxyjen edustusjoukkueen historian ensimmäiseen nousuun Miesten Kakkoseen.


Nuorala on pitkäaikainen Pöxy ja ollut erittäin monipuolinen vaikuttaja joukkueessa jo pitkään. Nuoralan johdolla saavutettu nousu Kakkoseen avasi samalla uusia vaihtoehtoja koko seuran toimintaan. Koska Kakkosessa toiminta laajenee ja tulee vaativammaksi, on luonnollista, että paras mahdollinen mies otetaan johtamaan koko urheilutoimintaa.

"Tietyllä tavalla hän jo aikaisemmin hoiti sitä tehtävää, mutta nyt se on laajempi. Olemme varmoja, että paras mahdollinen henkilö löytyi, ja olemme erittäin iloisia, että hän jaksaa käyttää aikaansa seuran eteen", kommentoi SexyPöxyjen puheenjohtaja Timo Walden Nuoralan nimitystä manageriksi.


Niinsanotusti itseoppineella valmentajalla on elämän pituinen tausta jalkapallon parissa. Nuoralan valmennusura alkoi vuonna 1992, kun hän päätyi Amerikkaan opiskelemaan. Nuoralan entinen high school -valmentaja pyysi hänet saman koulun valmennusryhmään mukaan, jossa Nuorala itsekin pelasi jo vuonna 1986. Nuoralan mukaan Neil Crumpton on syypää siihen, miksi hän ylipäätään kiinnostui valmentamisesta.


"Häneltä opin erittäin paljon. Edelleen ollaan yhteydessä, ja parin vuoden välein käyn häntä moikkaamassa. Valmentaminenhan on aika lailla ihmisjohtamista, ja kun ympärillä on vielä tietoa ja taitoa, niin kaikki menee aina eteenpäin ja hommasta nauttii", Nuorala kertaa.


Suomessa Nuorala toimi ennen Pöxyjä muun muassa GrIFK:n P17 ja 5. div -joukkueiden valmentajana. "Granista" hän siirtyi Pöxyjen peräsimeen kaudelle 2018 tuoden mukanaan monta edelleen tänäkin päivänä joukkueessa tärkeässä roolissa vaikuttavaa pelaajaa.
Kuva: Santeri Rosenvall

Jo aiemmin Nuorala on vahvasti ollut P20-joukkueen toiminnassa mukana, mutta nyt Nuorala siirtyy vielä syvemmin kaikkien seuran joukkueiden toimintaan ja niiden yhtenäistämiseen sekä koordinaatioon.


Yksi tulevan kauden tärkeimmistä tavoitteista on lähentää Pöxyjen nerokkaiden A-junnujen, eli PöxyTronien, 2. joukkueen TN:n ja edustusjoukkueen toimintaa. Tätä varten Nuoralan johdolla haetaan mahdollisimman hyvät tekijät ja valmentajat joukkueille.


"Tämä päätös tähtää nimenomaan vuosia eteenpäin ja siihen, että SexyPöxyt pyörii voimissaan vielä kymmenien vuosien päästä. Nimenomaan tämä mielessä uskomme, että Vesa on oikea henkilö johtamaan", sanoo Walden syiksi seuran seuraaville askelille.


"Kyllä tämä varmasti tekee sen, että Pöxyt on oikea jalkapalloseura, eikä vain yksi joukkue, joka koostuu kavereista. Tehdään asiat vieläkin paremmin kuin ennen, ja saadaan hyviä pelaajia seuraan, olkoon sitten miehiä, poikia, naisia tai tyttöjä", komppaa Nuorala.


Pöxyt tulee olemaan ja onkin jo erittäin hyvä vaihtoehto jalkapalloa pelaaville henkilöille, sanoo Nuorala. Ovi on avoin kaikille tasapuolisesti. Nuoralan mukaan Pöxyissä pyritään pitämään jalkapallo mukavana ja hauskana harrastuksena unohtamatta kuitenkaan kilpailullista aspektia.


"Yksi merkittävä asia on se, että pyritään saamaan hyviä nuoria Pöxy-pelaajia toteuttamaan jalkapallounelmia korkeammilla tasoilla, olkoon sitten Suomessa taikka ulkomailla asti. Meitä seurataan, ja niin tehdään myös pelaajiemme suhteen."


"Kyllä meidät jo tiedetään ja tunnetaan suomalaisessa jalkapallossa. Ne, ketkä meitä eivät tiedä tai tunne, niin kyllä jatkossa tuntevat", lisää tuore manageri.


Odotuksista ja tavoitteista tulevalle kaudelle kysyttäessä Nuorala on optimistinen, mutta tiedostaa myös niiden vaativan paljon työtä. Tavoitteet on kuitenkin asetettu, ja hän näkee niiden toteutumisen mahdollisena.


"Isoja haasteita on edessä varsinkin taloudellisella puolella, kun edustus pelaa kakkosta ja A-junnut SM-karsintaa. Uskon ja tiedän, että tämä seura suoriutuu näistä haasteista erittäin hyvin." "Edustus pysyy Kakkosessa, A pelaa karsintojen jälkeen SM-sarjaa, Pöxyt/TN nousee Neloseen, Boxit on ikämiesten SM-finaalissa ja Pitsit jatkavat upeaa pelaamistaan naisten sarjassaan lisäten samalla Pitsien harrastajamäärää."


Edustusjoukkueen valmennuksesta tiedotetaan lisää myöhemmin tällä viikolla. Tule mukaan historialliselle Pöxykaudelle ja tilaa kausikorttisi nyt!

Comments


bottom of page